KINO HELIOS

Już w najbliższy czwartek 01.03.2018 o godzinie 13:00 i 18:00 odbędzie się kolejny pokaz w ramach cyklu Kultura Dostępna. Zapraszamy na film „Habit i zbroja”. Bilety niezmiennie w cenie 10zł dla wszystkich. UWAGA !!! Przed rozpoczęciem seansu o 18:00 przygotowaliśmy dla widzów konkurs, do wygrania atrakcyjne nagrody. HABIT I ZBROJA

 Co my wiemy o Krzyżakach? Zapewne mniej więcej tyle, ile zapamiętaliśmy z „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, albo z filmu Aleksandra Forda, ewentualnie z lektury powieści Henryka Sienkiewicza.

Wzmocniony scenami fabularnymi dokument Pawła Pitery „Habit i zbroja”, przybliża dzieje zakonu. Krzyżacy wyłaniający się z filmu to zadziwiające połączenie sacrum i profanum. XIII-wieczna odyseja obejmująca Palestynę, ziemie pruskie, Rzeczpospolitą… – konglomerat religijności, żądzy władzy i obyczajowości.

Krzyżacy byli przecież duchownymi, politykami i strategami, a także doktrynerami, wizjonerami i cynikami. Od strony faktograficznej (z Piterą współpracował popularny pedagog i komentator telewizyjny, Jan Wróbel), dzieje Krzyżaków zostały pokazane rzetelnie, chociaż być może nieco schematycznie i stereotypowo.

Narratorem po świecie Krzyżaków i krzyżackich intryg jest zaprzyjaźniony z Polską charakterystyczny aktor drugiego planu w Hollywood – Stacy Keach. Formalnie „Habit i zbroja” ucieka od formuły czystego dokumentu na rzecz kina inscenizowanego, z wykopiowaniami animowanymi, archiwaliami czy plenerowymi rekonstrukcjami historycznymi.

„Habit i zbroję” trudno rozpatrywać w kategoriach sztuki filmowej, ale jeśli chodzi o warstwę merytoryczną, to twórcom na pewno udało się wzbogacić naszą wiedzę o jednym z najbardziej tajemniczych zakonów działających na terenie Rzeczpospolitej.

Łukasz Maciejewski